SKUPINOVÉ AKCE

Svévolné zásahy do činnosti benešovského muzea umění v létech 2016 a 2017 i návazné dění nenechalo lhostejnými více než dvě stovky odborníků i umělců z celé republiky, kteří vyjádřili individuálně i kolektivně svou solidaritu. Benešovská radnice se tehdy domnívala, že městem zřizované muzeum umění nikdo nezná a nikomu na něm nezáleží. Proto ji reakce překvapily,  rozladily, ale pod heslem "co nám kdo má mluvit do našich místních problémů" ji nepřiměly k rozumnému jednání. V jednotlivých rubrikách zveřejňujeme ukázky některých dopisů.

Do Benešova k velkému překvapení a malé radosti vedení radnice chodily počátkem roku 2017 dopisy různých skupin z celé republiky. Následující je svébytný tím, že jej na přátelském setkání s českými kameramany s chutí podepsal také tehdejší ministr obrany ČR Martin Stropnický, který byl o benešovském muzeu umění dobře informován od svého přítele Pravoslava Flaka:

Česká odborná veřejnost podtrhla hodnoty benešovského muzea umění do roku 2016

Počátkem roku 2018 se rozhodlo několik přátel benešovského muzea umění zvýraznit zásluhy svrženého vedení radnice i jejich předchůdců na předchozím dobrém rozvoji tohoto muzea. Benešovská situace totiž vypadala do budoucna málo nadějně. Oslovili o podpis desítky osobností české odborné sféry. Mezitím však v Benešově voliči "vrátili" svržené vedení zpět na radnici a poděkování mohlo být předáno přímo na schůzi zastupitelstva, které celou akci s povděkem přijalo a publikovalo v radničním zpravodaji. Čtyři podpisové archy obsahovaly více než stovku jmen, kterou se pokusíme v níže uvedeném seznamu postupně identifikovat:

PhDr. Radim Vondráček, hlavní kurátor UPM Praha    PhDr. Jan Foll, filmový kritik                                              Doc. Ivana Čapková, pedagog VŠUP                                  Doc. Milan Salák, malíř, pedagog VŠUP                            Mgr. Jan Samec, ředitel Galerie K. Vary                              Ing. arch. Josef Pleskot                                                      Prof. Jindřich Štreit, fotograf, pedagog Slezské univerzity Mgr. Jiří Pátek, kurátor Moravské galerie                          akad. arch. David Vávra, architekt, filmař, divadelník          Mgr. Lukáš Jirsa PhD., filmový kritik                               Prof. Jan Michl, pedagog, Norsko                                  PhDr. Lenka Žižková, Design Cabinet                              Mgr. Vladana Rýdlová, ředitelka galerie                            Doc. PhDr. Jiří Kotalík, pedagog AVU

..........................

Doc. Ing. arch. Petr Kovář

(zorganizoval podpisovou akci českých osobností)

Dobrý den, obracím se na Vás, pane starosto, tímto veřejným dopisem, s žádostí o vysvětlení situace a kroků, které se dějí v Muzeu umění a designu v Benešově. Jsem architekt, a protože můj bratr žil dlouhá léta na Voticku, často jsem Benešov navštěvoval. V 80. létech minulého století se podařilo podle mého projektu, ve spolupráci s arch. D. Fenclovou a řadou vynikajících nekonformních umělců (např. Jasan Zoubek, Stanislav Judl, Karel Vostárek), díky úsilí faráře Josefa Švehly a několika dalších obětavých lidí, realizovat přestavbu starého bytového domu v Čechově ulici na sbor Československé církve husitské jako solární dům. Po listopadu 89 došlo k zastavení devastujícího postupu panelové výstavby do centra města, i díky působení arch. Josefa Pleskota, a právě on, mimo jiných (Ladislav Lábus, Línek & Milunič, Markéta Cajthamlová etc...) se v následujících létech podepsal na obnovené prestiži benešovské architektury (např. rekonstrukce radnice, za kterou obdržel Grand Prix Obce architektů).

V té době se také počíná historie benešovského Muzea umění. Regionální muzeum typu souhrnu všech místních pamětihodností (v lepším případě) či nekompetentně vedeného zařízení, sloužícího komunistickému režimu (v případě horším a častějším), se začalo pod rukama manželů Fassatiových a jejich pomocníků či dalších zaměstnanců měnit a tato proměna ze zařízení marginálního významu v centrum krajového umění, v instituci se stálými ex.pozicemi a významnými výměnnými prezentacemi, probíhala a probíhá kontinuálně dosud. Velkým svátkem architektury bylo v r. 2004 natáčení Šumného Benešova D.Vávry a R.Lipuse. Muzeu se podařilo v souvislosti s touto událostí uspořádat podnětné diskuze s architekty, vydat publikaci Z Benešova za architekturou 20. století, mapu šumných výletů z Benešova i řadu pohlednic s architektonickými a sochařskými skvosty Benešovska. Pro popularizaci moderní architektury a umění nejen v Benešově a okolí tím bylo učiněno velmi mnoho.

Muzeum umění a designu je centrem kulturního života města a významem svých sbírek a výstav, svým kulturním vlivem a úrovní, daleko přesahuje hranice Benešova a regionu. Prakticky z ničeho byl vybudován obětavou prací a zaujetím pro věc kulturní stánek bez přehánění celostátního významu.

V Muzejní radě pracuje celá řada vynikajících osobností české kultury. Ti, se kterými jsem hovořil, jsou překvapeni negativní kampaní, která byla proti vedení muzea spuštěna. I já vyjadřuji své podivení a rozpaky nad postupem vedení města i nad používáním dezinterpretací, kdy obětavá práce je označována jako opak.. Když v 80. létech působil Tomáš Fassati na Slovensku v Banské Bystrici, činnost v Galerie F, kterou vedl, mu byla komunisty zakázána. Má se snad podobná historie opakovat v Benešově a dnes? Mají být lidé odborně zdatní a obětaví za svoji dlouholetou práci odměněni tím, že budou donuceni odejít?

Opakuji, pane starosto, svoji žádost o vysvětlení. S postupem představitelů města nemohu souhlasit.

Doc.akad.arch. Petr Kovář, autorizovaný architekt ČKA

Hájecká 218, 253 01 Chýně, 9. února 2017

731 374 368, petr.kov1@seznam.cz

Společné prohlášení kulturních organizací Benešova k situaci v Muzeu umění a designu

Vzhledem k současnému dění okolo Muzea umění a designu Benešov, o kterém nepravdivě informoval Benešovský deník, považujeme za žádoucí se k situaci vyjádřit jako organizace, které působily a konaly své akce v prostorách Muzea umění a designu.

Rádi bychom tímto vyjádřili podporu Tomášovi a Anně Fassatiovým, kteří poskytovali našim kulturně zaměřeným organizacím prostory ke konání kulturních akcí v Benešově. Naše díky jim patří zejména proto, že bez jejich vstřícného přístupu by se mnoho takových akcí v Benešově uskutečnit nemohlo. Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Benešově se v Muzeu umění a designu konal již od svého počátku, kdy příznivci dokumentární filmografie mohli shlédnout promítané filmy právě v prostorách Šímovy síně.

Za divadelní spolek deFormace bychom se rádi připojili k veřejné podpoře manželů Fassatiových. Poukázat chceme zejména na skutečnost, že jejich iniciativa v kultuře nekončila na prahu muzea, ale přesahovala i do celkového kulturního života nejen v Benešově. My sami si jich vážíme nejen pro přizvání k účasti na programu Dne uctění památky obětem holocaustu, ale především za to, že nás podporovali jako začínající divadelní spolek a postavili se za nás, i když naše představení na festivalu Jeden svět vzbudilo bouřlivé emoce. Pod jejich vedením se z muzea stalo místo, které má své tradice a stálé návštěvníky. To, jakým způsobem je s nimi nyní jednáno, považujeme za neetické. Jejich jména by měla být symbolem rozkvětu muzea, nikoliv symbolem machinace s uměním.

Tímto prohlášením chceme vyjádřit podporu manželům Fassatiovým, kteří byli zcela neprávem nařčeni z nekoncepčního vedení Muzea umění a designu Benešov. Právě díky jejich podpoře se totiž mohl Benešov kulturně rozvíjet. Věříme, že celá záležitost bude brzy objasněna.

Za divadelní spolek deformace Vanda Doskočilová, Klára Šimáková, Vojtěch Gavenda, Martina Vašáková, Monika Bartůšková, David Zamrazil, Michal Žaba.

Za spolek Pro Benešov, organizátora festivalu Jeden svět Benešov, Kateřina Fumferová, předsedkyně spolku, email: katka@probenesov.cz

Facebooková skupina na podporu manželů Fassatiových

Zdravím všechny! Tato skupina je založená na podporu manželů Fassatiových. Abych vás uvedla do kontextu situace, věc se má tak, že od podzimu minulého roku nastoupila do muzea Mgr. Jaroslava Balleková Švárová, a to na pozici provozní ředitelky muzea umění a designu v Benešově. Společně s místostarostkou města Benešov, provádějí změny, přestože v muzeu je stále ředitelem Mgr. Tomáš Fassati a zástupkyní je stále Bc. Anna Fassatiová. Fassatiovi jsou pod velkým tlakem, který vyvolává právě p. Balleková například i výhružkami. Sama zmíněná navrhuje, aby Fassatiovi odešli v klidu a bez povyku, přitom je ale neustále "očerňují". Situaci nepřidal ani článek Benešovského deníku, jehož autorem je Zdeněk Kellner. Anna Fassatiová se k celé situaci vyjádřila s tím, že už nemůže dál snášet tento nátlak a bojí se o zdraví své i Tomáše. Zároveň se ale bojí, že pokud skončí dobrovolně, bude to jakési "přiznání viny". Pomozme jim očistit jejich jména. Většina z nás zná Tomáše a Aničku jako hodné a vstřícné lidi a především víme, že pod jejich vedením muzeum vzkvétalo mnoho let. Jsme rozhodnuti, že napíšeme jednotnou zprávu, kterou budeme všichni sdílet na svých fb profilech. Některá umělecká uskupení v Benešově jsou rozhodnutá, že napíší také prohlášení, které bude zřejmě k podepsání v online podobě. Uvidíme pak, jak se celá situace bude vyvíjet.

Vanda Doskočilová 30. leden 2017

Tomáš Podhola,  zastupitel, Benešov

První výrazné vystoupení opozice v létech 2016-2018. Vzhledem k tomu, že jej místní média spřízněná s vedením radnice nezveřejnila, bylo šířeno jen internetem a z něj vytištěnými letáky:

Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky