INSTITUCE

Svévolné zásahy do činnosti benešovského muzea umění v létech 2016 a 2017 i návazné dění nenechalo lhostejnými více než dvě stovky odborníků i umělců z celé republiky, kteří vyjádřili individuálně i kolektivně svou solidaritu. Benešovská radnice se tehdy domnívala, že městem zřizované muzeum umění nikdo nezná a nikomu na něm nezáleží. Proto ji reakce překvapily, rozladily, ale pod heslem "co nám kdo má mluvit do našich místních problémů" ji nepřiměly k rozumnému jednání. V jednotlivých rubrikách zveřejňujeme ukázky některých dopisů. 

PhDr. Anna Matoušková, náměstkyně MK ČR

Vážený pane řediteli, zachytila jsem v monitoringu tisku znepokojivé informace o dění v MUD Benešov. Mám na mysli článek v Benešovském deníku, který byl z pohledu muzejní legislativy i praxe plný omylů a pro odborníky musel zavánět účelovostí.

Vývojem v Benešově jsem velice zaskočena - z návštěvy u Vás i na radnici jsem si odvezla pocit, že benešovští jsou si vědomi hodnoty svého rodinného stříbra. Doufám, že vše je jenom nedorozumění a situace se zase zklidní.

Je-li nějaká cesta, jak pomoci, ráda ji podstoupím.

Přeji Vám, aby vše dobře dopadlo. Vaše pozitivní dílo v oblasti muzejní a galerijní práce ale nemůže nic vymazat z kulturní paměti naší země.

S úctou PhDr. Anna Matoušková, Náměstkyně ministra kultury ČR, 15. března 2017

Fakulta architektury ČVUT

Městský úřad Benešov, Masarykovo náměstí 100, 256 01 Benešov

Vážený pane starosto, z více stran se s překvapením dozvídáme, že má dojít k náhlým změnám koncepce a stávajícího vedení Muzea umění a designu Benešov.

Při pohledu na to, do jakých kvalit bylo toto originální muzeum pod vedením jeho zakladatele dovedeno, považujeme plánované změny za odborně zcela nezdůvodnitelné a pro vzdělávání nejen benešovské veřejnosti doslova škodlivé.

Přesto, že design je velmi aktuální a současně atraktivní, lidově přijímanou problematikou, jeho muzeí je u nás v ČR zatím velmi málo.

Vaše muzeum přitom bylo v mnoha ohledech vzorem pro ostatní - mj. snahou prezentovat laické veřejnosti design neformálně v plné funkčnosti produktů v laboratoři ergonomie.

S pozdravem Prof. akad. soch. Marián Karel, Vedoucí Ústavu průmyslového designu FA ČVUT, 20. března 2017

Rada galerií České republiky

Vážený pane starosto, na základě mailové komunikace jsem se dozvěděl o složité a snad si mohu dovolit říci i neblahé situaci v Muzeu umění a designu Benešov. Je těžké si učinit objektivní názor, ale jsem přesvědčen, že muzeum si svou pozici těžce vybojovalo a dnes je respektovanou institucí, které v muzejní 

a galerijní síti zaujímá výsostné postavení a pro Benešov a Benešovsko je zcela zásadní. Velmi prozřetelné rozšíření sféry zájmu o design a přidružené obory je naprosto unikátní.

Pochopitelně je toto spjaté s osobou pana Tomáše Fassatiho, který se zdá být také úhelným bodem dnešních sporů. Je těžké obhajovat dlouholetého kolegu a vždy to může znít "zaujatě", ale v pravdě je pro mě Tomáš Fassati symbolem věci oddaného, erudovaného a zejména nesmírně poctivého a spravedlivého kolegy. A zejména slušného, což mu, asi také způsobilo všechny dnešní starosti.

Jakkoliv dnešní situace dopadne, je nezbytné zaručit kvalitní pokračování tradice a činnosti Vašeho muzea, zajištění všech zákonem daných povinností, zajišťujících kvalitní ochranu a kvalifikovanou správu sbírek. Jsem přesvědčen, že nedojde k politizaci celého problému, včetně účelových kroků, které se dají již dnes cítit v pozadí. Nejsem si jistý, že dnešní a doufám také provizorně jmenované vedení je schopné muzeum takto vést, spíš jej ovládlo.

Vážený pane starosto, velmi Vám přeji, aby se podařilo současnou neblahou situace vyřešit, protože historie Vašeho muzea je pro všechny velikým závazkem. Věřím, že všechny další kroky budou vedeny s vědomím jejich důležitosti.

Rada galerií ČR i já budeme velmi rádi, když získáme další relevantní informace a budeme moci být Vám i případně odborně nápomocni.

Se srdečným pozdravem Mgr. Jiří Jůza, Ph.D., Předseda Rady galerií ČR

Fakulta architektury, ÚPD, ČVUT

Vážený pane starosto, z více stran se s překvapením dozvídáme, že má dojít k náhlým změnám koncepce a stávajícího vedení Muzea umění a designu Benešov.

Při pohledu na to, do jakých kvalit bylo toto originální muzeum pod vedením jeho zakladatele dovedeno, považujeme plánované změny za odborně zcela nezdůvodnitelné a pro vzdělávání nejen benešovské veřejnosti doslova škodlivé.

Přesto, že design je velmi aktuální a současně atraktivní, lidově přijímanou problematikou, jeho muzeí je u nás v ČR zatím velmi málo.

Vaše muzeum přitom bylo v mnoha ohledech vzorem pro ostatní - mj. snahou prezentovat laické veřejnosti design neformálně v plné funkčnosti produktů v laboratoři ergonomie.

S pozdravem, Prof. akad. soch. Marián Karel, Vedoucí Ústavu průmyslového designu FA ČVUT, 20. března 2017

Vědecká společnost pro ergonomii

Starostovi města Benešov. Předsednictvo ČES se na svém zasedání 9.3.2017 zabývalo informacemi o změnách probíhajících v Muzeu umění a designu Benešov p.o., kterého je Vaše město zřizovatelem.

Toto muzeum bylo již dlouho nejen odbornou, ale i laickou veřejností vnímáno jako mimořádně inspirativní vědecké pracoviště, které svůj vědecký výzkum zaměřovalo pro potřeby vzdělávání široké veřejnosti ve velmi aktuálním oboru, kterému se věnuje jen velmi málo vzdělávacích zařízení. Jde o ergonomii designu a architektury, která se zabývá působením každodenně užívaných produktů včetně interiérů staveb na lidský organismus. Zatímco problematice ekologie vztahující se k životnímu prostředí se věnuje celá řada institucí, osvětu v oblasti potřeb lidského těla zatím šíří málokdo. Výzkumné programy, jejichž výsledky byly veřejnosti nabízeny v muzejní výukové laboratoři byly příkladem vzdělávání pro celou republiku. Přinášely tak nejen užitek benešovským občanům, ale i reprezentaci městu, o kterém se prostřednictvím atraktivních programů muzea dozvídala celá republika.

Nedovedeme si proto vysvětlit smysl zpráv, které k nám z různých míst o muzeu nyní docházejí. Umělé ukončení práce odborníků tohoto muzea i zrušení laboratoře je velkou škodou pro českou veřejnost. Věříme, že může jít jen o nešťastnou shodu okolností, jejíž negativní dopady je možné ještě zvrátit.

V případě dobré vůle pokračovat v Benešově ve významné tradici bude naše vědecká společnost odbornou činnost Vašeho muzea ráda i nadále podporovat.

Podpisy členů předsednictva ČES

International Council of Museums

Ing. Petr Hostek MBA, starosta Benešova

Vážený pane starosto, dovoluji se Vás dotázat na probíhající změny související s Muzeem umění a designu v Benešově. V nedávné době se objevily informace o připravovaných krocích vedoucích k omezení činnosti muzea. Pevně věřím, že tyto informace jsou neopodstatněné.

Muzeum umění a designu v Benešově za léta své existence ukázalo, že dokáže veřejnosti představovat pozoruhodná témata zajímavým způsobem. Patří k institucím, jejichž význam přesahuje region, a které oceňují osobnosti z oboru designu napříč celou republikou.

Muzea, na rozdíl od jiných médií, která nás obklopují, mají obrovskou výhodu v tom, že svým návštěvníkům představují kulturní dědictví v jeho hmotné podstatě. V dnešním světě, který je stále více virtuální jsou muzea nepostradatelnou součástí společnosti. Dnes si to možná tolik neuvědomujeme, ale naši následovníci nám zajisté budou velmi vděční za veškerou péči, kterou jsme muzeím věnovali ve snaze zachraňovat, pečovat a představovat skutečné předměty.

Muzeum umění a designu v Benešově toto poslání naplňuje velmi dobře. Učí nás vnímat věci kolem nás od těch unikátních až po ty nejběžnější, tříbí naši pozornost, zvyšuje kvalitu našich životů.

Muzea nepatří k institucím, které vytvářejí okamžitý finanční zisk. Jejich vliv je postupný ale o to hlubší a významnější. Pevně věřím, že chápete význam tohoto unikátního muzea a budete se i nadále zasazovat za jeho rozvoj.

Srdečně zdravím, Mgr. Martina Lehmannová, předsedkyně, Český výbor ICOM

Vysoká škola uměleckoprůmyslová

Městský úřad Benešov, Masarykovo náměstí č. p. 100, 25601 Benešov u Prahy, 9. března 2017

Vážený pane starosto, dovoluji si vyjádřit velké znepokojení nad děním v Muzeu umění v Benešově. Muzeum specializující se zejména na design bylo doposud ve výborné kondici s unikátními sbírkami průmyslového a produktového designu, které se v málokterém regionálním muzeu vidí. Podstatnou zásluhu na vzniku muzea a kompletaci sbírek má pan Tomáš Fassati, který je vynikajícím odborníkem v této oblasti, navíc expertem na ergonomii, která je pro obor designu velmi důležitá.

Muzea zabývající se designem jsou nejen pro naši školu a studenty důležitá, ale jsou důležitá pro rozvoj celého českého průmyslového odvětví.

Věřím, že ze své funkce starosty Benešova budete usilovat o zachování Vašeho muzea a jeho unikátní náplně a znovu pověříte pana Tomáše Fassatiho vedením.

S úctou Prof. akad. arch. Jindřich Smetana, rektor

Galerie výtvarného umění Náchod

Vážený pane starosto, dozvěděl jsem se, že Muzeum umění v Benešově, které se již dlouhá léta těší respektu a dobré pověsti, prožívá nelehké chvíle, ba že dokonce je již nějaký čas ohrožena jeho podstata. Dovoluji si proto napsat Vám a vyjádřit tím muzeu svou podporu a současně i naději v co nejcitlivější postup při hodnocení situace.

To, co se podařilo v Benešově, je v České republice nevídané. Jen autentickou, cílevědomou a koncepční prací mohla vzniknout muzejní instituce moderní nejen obsahem - ojedinělým a potřebným zaměřením, ale i tím, jak aktivizovat veřejnost a získat kulturní elity i vědeckou obec na svou stranu pro soustředěnou, průběžnou a životnou práci v regionu. Odborná práce muzea, sbírky a jejich expozice, profesní renomé a společenská pověst dokládají význam tohoto unikátního kulturního zařízení města Benešova. Zvolená a nastoupená cesta je náročná a jen kvalifikovaný, pracovitý a vytrvalý duch mohl z pouhé základní ideje vytvořit koncepčně origi-nální, návštěvně atraktivní organizaci. Je žádoucí, aby muzeum dále pracovalo v koncepčně konzistentním, potřebném, průkazně uznávaném muzejním trendu.

Pana Tomáše Fassatiho znám léta, mnohokrát jsme spolu o práci muzeí hovořili. Vím, že pro něj jako pro člověka bez osobních hmotných nároků bylo vždy na prvním místě muzeum. Znám ho jako kolegu všestranně vzdělaného, uvážlivého, přemýšlivého a zodpovědného. I kdyby se dopustil nějaké manažerské chyby - nikdo nejsme neomylný - nelze s vaničkou vylít i dítě.

Původně jsem se nechtěl do věci míchat. Jsem už v letech a zkušenost mě naučila obezřetnosti; vím, že z dálky člověk nemůže zcela správně a přesně hodnotit situaci nezřídka složitou a nikdy pořádně neví, jak se vlastně věci mají. Až dopis, který poslala současná ředitelka muzea, mně napověděl, kde bude pravda. Cítím, že je mou profesní povinností se k situaci alespoň v obecné rovině vyjádřit. Obsah dopisu paní ředitelky mě vede k přesvědčení, že o práci specializovaného sbírkotvorného muzea umění a jeho úkolech ví pramálo. Nedokáže kvalifikovaně argumentovat ve věcné rovině. A to, jak se schovala za odborovou organizaci a nechala zcela stranou oborovou - muzejní platformu, mě vede k přesvědčení, že obavy pana Fassatiho o budoucnost muzea jsou opodstatněné. Není divu, že se bývalý ředitel i nadále bere za benešovské muzeum umění, které je v rámci ČR doopravdy životaschopným dítětem. Není přece projevem kvalifikace a znalosti muzejní problematiky "uklízet" to, co bylo pracně a dlouhodobě tvořeno. Konečně, začteme-li se do inspirativní podrobné publikace o benešovském muzeu, kterou ředitel Fassati uspořádal, zjistíme, jak jeho orientovaný nadregionální pohled zásadně muzeu a obecně oborovému managementu prospěl.

Vážený pane starosto, aby mi bylo rozuměno, naprosto netvrdím, že je nutné, aby benešovské muzeum umění nadále pracovalo pod vedením kolegy Fassatiho. Chci jen říci, že je třeba, aby takovouto specializovanou, v českém prostředí vzácnou a fungující muzejní instituci řídil k tomu kvalifikovaný pracovník, který problematice a konkrétně Vašemu muzeu rozumí. Pokud muzeum utrpí nevhodnými personálními a organizačními změnami, neztratí jenom české muzejnictví, ale o dobrou reputaci kulturnosti přijde i město Benešov. Dávno si uvědomuji, že galerii nebo muzeum umění nemůže mít každé město, že jich není v České republice mnoho, že jsou vlastně vzácné. Krom toho, všude, kde se dopustili té chyby, že necitlivě zasáhli z jakéhokoliv důvodu do struktury a chodu fungující specializované instituce, splakali a pracně a dlouhodobě napravovali škody. Obtížně se rekonstruuje a stabilizuje odborný dělný pracovní tým a nejhůře napravuje ztracená pověst.

Prosím Vás, vážený pane starosto, abyste s mým stanoviskem seznámil vhodnou formou také městskou radu a zastupitele města Benešov.

S poděkováním a v dokonalé úctě, Mgr. Jan Kapusta, ředitel, Galerie výtvarného umění v Náchodě, V Náchodě dne 22. března 2017 

Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky